سبد خرید 0
« بازگشت به لیست مقالات | پنجشنبه 4 شهریور 1395 در ساعت 26 : 14 دقیقه | نظرات کاربران ( 0 )

تصور کنید در حال رانندگی هستید که ناگهان خودروی شما خاموش می شود و هرچه استارت می‌زنید موفق به روشن کردن خودرو نمی شوید. آمپر بنزین نشان از کافی بودن بنزین در باک خودرو دارد. در این حالت اولین فکری که به ذهنتان خطور می‌کند، خرابی باتری است.
با امداد خودرو تماس میگیرید و نشانه‌ها را که شرح می‌دهید علت اصلی را خرابی باتری تشخیص می دهد. شاید بتوانید با باتری به باتری کردن و شارژ مجدد، خودرو را روشن کنید اما این راهکار موقتی است و در نهایت باید باتری خودرو را تعویض کنید.

باتري یکی از قطعاتی است که به توجه زیادی در زمینه نگهداری درست نیاز دارد؛ زیرا کارکرد صحیح تجهیزات الکتریکی خودرو وابسته به سلامت باتری است. بنابراین نگهداری از باتری می‌تواند بر عمر این قطعه بیفزاید و شما را از دردسرهای در راه ماندن حفظ کند.

باتری یکی از قطعاتی است که در آن بر اثر فعل و انفعالات شیمیایی، انرژی الکتریکی ذخیره می‌شود تا در صورت نیاز قابل استفاده باشد. بنابراین یکی از علائم خرابی باتری این است که هنگام استارت زدن، باتری نتواند استارت را به حرکت در آورد. علامت دیگر کم شدن پی‌در‌پی آب خانه‌های باتری می باشد.
سومین نشانه هم تغییر وضعیت آب باتری و کم شدن مقدار اسیدی بودن آن است که در صورت کنترل این سه موضوع می‌توانید از عمر باتری خود آگاه شوید.

برای تست سلامتی باتری، درب خانه‌های باتری را باز کنید و به‌وسیله سیم نسبتا ضخیم دو قطب باتری را به هم وصل کنید، اگر آب داخل هر یک از خانه‌های باتری جوشید و غلیان کرد آن خانه باتری معیوب است و می بایست صفحات داخل آن خانه عوض شود و چون معمولا تعویض صفحات به‌طور درست انجام نمی‌شود، بهتر است باتری خودرو به طور کلی تعویض شود.

موضوع مهم دیگر این است که بدانید باتری خودروی شما از چه نوعی است. دو نوع باتري برای خودروها وجود دارد، باتري‌های «تر» یا باتري‌های اسیدی که در دسته باتري‌هاي قدیمی قرار مي‌گیرند و باتري‌هاي اتمی یا باتري‌هاي پیل‌ خشک که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند. یکی از راه‌های تشخیص خرابی در باتری های اتمی چراغ هشداری است که در صفحه پشت فرمان قرار دارد. اگر رنگ سبز این چراغ خاموش شده باشد، یعنی عمر باتری شما رو به اتمام است.

باتری‌‌های اسیدی هم که درونشان صفحه‌های از جنس سرب وجود دارد به مرور زمان دچار خوردگی می‌شوند و باتری متورم و دچار زنگ زدگی می‌شود و این موضوع نشان‌دهنده خراب شدن باتری خودروی شماست.


برای مطمئن شدن از سلامت باتري های تر، مي‌توانید سطح الکترولیت یا آب باتري را اندازه گیری کنید. میزان آب باتري موجود در محفظه باتري باید حدود 10 تا 15 میلیمتر بالاتر از صفحات سربی آن باشد، در غیر این صورت نیاز به رسیدگی دارد. نکته مهم دیگر اینکه همیشه به چکه‌هاي زیر خودرو توجه کنید، زیرا ممکن است این چکه‌ها مربوط به باتري خودروی شما باشد که در این صورت نشان از نشتی باتري خودرو دارد. این قطره‌هاي اسیدی مي‌تواند قطعات خودرو را دچار خوردگی و به آنها آسیب‌هاي فراوانی وارد کند. نکته مهم دیگر در باتری‌های تر این است که اگر باتري به آب احتیاج دارد حتما به آن آب مقطر اضافه کنید.
با همه این موارد، در نظر داشته باشید که عمر مفید باتري خودرو یک تا دو سال است و بسته به شرایط آب و هوایی، میزان رسیدگی به باتري یا میزان استفاده از خودرو عمر آن کمتر یا بیشتر مي‌شود. با این حال کارشناسان اذعان دارند که اگر مي‌خواهید عمر باتري خودرويتان بیشتر باشد و در طول مدت زمانی که از آن استفاده مي‌کنید دچار مشکل نشوید، باید به رابطه چراغ‌ها و باتري خودرو توجه کنید. برای مثال کارهایی مثل نصب چراغ‌هاي زنون یا مه شکن اضافی فشار زیادی به باتري می اورد و عمر آن را کم می کند. بنابراین وقتی خودرو خاموش است و هنگامی که مي‌خواهید دوباره استارت بزنید حتما چراغ‌هاي خودرو را خاموش کنید، چون استارت زدن هنگامی که چراغ‌ها روشن هستند فشار زیادی به باتري خودرو خواهد آورد.

همچنین در ترافیک‌هاي سنگین که موتور خودرو روشن است، بهتر است چراغ‌هاي بزرگ را خاموش کنید. با این کار علاوه‌بر کاهش مصرف سوخت، دوام لامپ‌ها هم افزایش پیدا مي‌کند و از فشار وارده بر دینام هم کم مي‌شود. یکی دیگر از موضوعات اثرگذار بر باتری خودرو استفاده بیش از حد از کولر خودرو است که برای باتري ضرر دارد. تابستان فصلی است که به علت استفاده زیاد از کولر خودرو، باتری بیشتر مستهلک می شود.
لازم است بدانید وقتی کولر روشن مي‌شود چند موتور الکتریکی در خودرو همزمان شروع به کار مي‌کنند که آسیب‌پذیرترینش پمپ بنزین است که همیشه کار مي‌کند و فشار زيادي متحمل مي‌شود و ممکن است باعث سوختن پمپ بنزین ‌شود. علت این مساله نوسانات برق در خودرو است. 
گرما و سرمای زیاد هم برای باتري خودرو زیان آور است. حرارت بیش از حد باعث خرابی صفحات و شبکه‌هاي داخل باتري و کاهش رسانایی الکتریکی مي‌شود که در نهایت باعث ضعیف شدن و فرسودگی باتری مي‌شود. سرمای شدید هم عمر باتري را کم می کند. نکته مهم دیگری که رانندگان باید به آن دقت کنند، دقت کردن به وضعیت قطب‌های باتري است. قطب‌های باتری را به صورت چشمی بررسی کنید. اگر مواد سولفاته (موادی مانند نمک) روی قطب‌ها وجود داشته باشد آن را با آب جوش تمیز کنید و از مقداری گریس برای پوشش سطحی محل هایی که سولفاته شده بودند استفاده نمایید.

با رعایت این موارد عمر باتری خودروی شما افزایش پیدا خواهد کرد.

ارسال نظر

نام شما :
ایمیل :
تلفن تماس :
متن پیغام :
10 / 10
از 2 کاربر
10 / 10
از 2 کاربر
نمایش همه
علاقه مندی ها ()